Módní proměny za posledních 100 let

Módní proměny za posledních 100 let

Svět obletělo úžasné video, které perfektně mapuje módní proměny za posledních sto let. Jaká byla móda před sto lety a jaká je dnes? Proměna je to obrovská a možná také trochu smutná.

Na začátku 20. století ženy neodhalovaly téměř nic. Sukně dlouhé ke kotníkům, k tomu plné boty. Ruce schované v krajkových rukavičkách a vlasy učesané do klobouku. Parádnice nosily fešná paraplíčka. Z dnešního pohledu velmi usedlé, ale pro mě krásně ženské a elegantní.

Móda začátku 20. století

Móda začátku 20. století

V dámské módě jsou 40. léta ve znamení zkracování. Zkrátily se sukně, vlasy a dámy byly často vídané v uniformních kostýmcích. Štíhlá silueta kontrastovala s rozšířenými ramenními vycpávkami.

Móda ve 40. letech

Móda ve 40. letech

Mně osobně je nejbližší móda 60. let. Elegance, styl, sexy rafinované střihy. Minisukně, výrazné líčení, nástup éry kostýmků Channel. Hedvábné šátky, výrazné brýle. Aaaaaach!

Móda 60. let

Móda 60. let

Po hippies éře 70. let se dostáváme k disko-trisko 80. létům. Mnoho a mnoho výrazných barev, “velké hlavy”, modré stíny až pod obočí, lesk, flitry. Ale jo, má to něco do sebe. Oproti dnešním trendům to působí možná lacině, ale stále je to ženské.

Móda 80. let

Móda 80. let

A nyní se dostáváme k módě současné. Samozřejmě, každá žena má svůj styl. Někdo stále uniká k módě let 60., někdo si vytvořil svůj styl a mixuje všechno dohromady (OK, paraplíčko jsem ještě na nikom neviděla ;) ). Ale fotka, která vystihuje současnou módu, je z mého pohledu poněkud smutná. Roztrhané boyfriend jeany, motorkářský křivák a oversized košile. Ano, toto je trend. Takto vypadá 50% editorialů v časopisech a zejména mladých žen v ulicích. Ať byla doba posledních let jakákoliv, ovlivněná válkami, kdejakou krizí či módními ikonami typu Jackie Kennedy, vždy dávala vyniknout ženskosti. V přípustných mezích v závislosti na době. Móda roku 1915 neodhalila ani kotníček, disko 80. léta zase odhalovala až až, ale vždy byla žena ženou. To se bohužel v současném trendu jaksi vytratilo. Pokud chcete být trendy, zajděte si do partnerovi skříně, trochu mu rozstřihněte jeany a je to.

Současná móda

Současná móda

Jak se móda vyvíjela? Koukněte a inspirujte se. Vždyť to dobré se vždy vrátí ;)

Zdroj videa a obrázků: Mode.com

Share on
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

Sorry:

- Instagram feed not found.

Příhlášení k odběru článků

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

2 Comments

  1. Článek přínosný a s obsahem souhlasím, jen by bylo dobré dávat si více záležet na gramatice. Když už je dobrý obsah, je škoda nepoladit i formu :-)

Submit a comment